O czym trzeba pamiętać podczas wypadu na snowboard?

Co zabrać ze sobą na stok, żeby pierwszy wypad w sezonie był naprawdę udany? Czasem z pozoru nieznaczący szczegół psuje całą zabawę. Nie tylko początkującym snowboardzistom zdarza się popełniać podstawowe błędy przy wyborze sprzętu. Dziś doradzamy, o czym należy pamiętać, by już od pierwszego zimowego wyjazdu zabawa na desce była naprawdę udana.

Po roku przerwy pierwsze wyjście na stok związane jest z zaaklimatyzowaniem się do panujących warunków. Z deską jest jak z rowerem – tego się nie zapomina. Potrzeba jednaki chwili przyzwyczajenia. Jeśli zakładamy stare buty snowboardowe, które są już dopasowane do nogi, mamy sprawdzoną deskę – zwykle wystarczy kilka minut, by na śniegu poczuć się znów jak ryba w wodzie. Gorzej rzecz ma się, jeśli na stok wyruszamy z nowym wyposażeniem.

Pamiętaj, że do dobrego sprzętu nie trzeba się specjalnie długo przyzwyczajać. Jeśli jeździsz w nowych butach już parę dni i nadal odczuwasz dyskomfort, być może sytuacja nie ulegnie już dużej poprawie. Tak samo z deską. Aby nie przyzwyczajać się na siłę do czegoś, co nie jest dla ciebie odpowiednie, warto dołożyć starań już na etapie zakupów i wybrać możliwie najlepsze wyposażenie snowboardowe. Jakich błędów unikać?

Buty snowboardowe

Pierwsza pułapka czekająca na snowboardzistów – tych niedoświadczonych, ale nie tylko. Zakupowi butów należy poświęcić dużo uwagi, ponieważ buty snowboardowe mają ogromny wpływ na nasz komfort podczas jazdy, a także na technikę. Niewiele przyjdzie ci nawet z najlepszej deski, jeśli będziesz jeździł w niewygodnych, uciskających butach. Możesz też odebrać sobie wiele frajdy i cofnąć się w snowboardowym rozwoju – wybierając np. zbyt niski flex – lub odwrotnie, utrudnić sobie naukę, kupując zbyt twarde buty. Zasada jest prosta. Początkującym poleca się miękkie buty z niskim flexem, które wybaczają więcej błędów. Jeśli coś już potrafisz i chcesz rozwijać technikę, wybierz wyższy flex, żeby uzyskać większą kontrolę nad deską i precyzję.

Kolejnym ważnym elementem jest prawidłowy dobór rozmiaru. Żeby dobrze ocenić długość wkładki, należy odrysować stopę na kartce papieru i zmierzyć ją w najdłuższym odcinku. Do otrzymanego wyniku należy dodać 1 cm. Częstym błędem popełnianym przy wyborze butów jest kupowanie większego rozmiaru „na zapas” – z myślą np. o ciepłych skarpetach. Nowoczesna bielizna sportowa jest dość cienka i nie ma takiej potrzeby. Lepiej nie kupować również przyciasnych butów „na styk”, z myślą o tym, że z czasem się dopasują. Najlepiej wybrać rozmiar, który jest dla nas odpowiedni. Mierzyć but przez kilkanaście minut i wówczas ocenić komfort. Trzeba też oczywiście zweryfikować trzymanie kostki i zobaczyć, czy but idzie nam do góry razem z piętą przy przeniesieniu ciężaru na palce.

Deska

Prostą drogą do tego, by kiepsko rozpocząć sezon, jest wybór nieodpowiedniej deski. Doświadczeni snowboardziści znają już swoje potrzeby i potrafią świadomie dopasować sprzęt do techniki, umiejętności oraz preferowanych tras. Trudniejsze zadanie stoi prze początkującymi. Gdy świat snowboardu ciągle jest jeszcze dla ciebie pewną niewiadomą, polegasz zapewne na opiniach innych. Czytasz opinie w internecie, pytasz o poradę sprzedawców. To oczywiście dobra droga, jednak przy zakupie własnej deski warto kierować się również swoim doświadczeniem. By je zdobyć, na samym początku możesz wypożyczać sprzęt, by poznać w praktyce rożne modele. Zakupu warto dokonać, gdy masz już jakiekolwiek własne preferencje i minimalne rozeznanie.

Jakie pułapki czekają na niedoświadczonych kupujących? Pierwsze wyjście na stok w nowym sezonie zimowym może zepsuć ci wybór deski nieodpowiedniej do twojego poziomu zaawansowania. Bardzo ważny jest oczywiście profil snowboardu. Jeśli jesteś na początku drogi, nie wybieraj cambera, a postaw na rocker lub flat camber, czyli profile wybaczające więcej błędów. Nie celuj w szybką precyzyjną deskę. Nie musisz też wybierać koniecznie sprzętu z najwyższej półki cenowej. I tak nie wykorzystasz jego możliwości. To częsty błąd popełniany przez początkujących. Chcemy jak najlepiej i myślimy, że wystarczy więcej zainwestować, by mieć szybsze efekty. Niestety – w tym wypadku nie tędy droga.

Tegoroczne propozycje Burton dla zaawansowanych

Jeżeli masz już doświadczenie, nie spoczywaj jednak na laurach. Być może przyszedł czas, by podnieść poprzeczkę i rozwinąć prędkość. Czujesz się pewnie na desce i zaczynasz eksperymentować? To dobry moment na snowboardową inwestycję.

Sprawdź oferty wiodących marek. Być może twoją uwagę przykuje najbardziej agresywna deska w kolekcji Burtona – Deska Burton Custom, model X Flying V z profilem camber i mocnymi parametrami. To deska wybierana przez zawodników, z precyzyjną i pełną energii konstrukcją. Zwróć też uwagę na najnowszy dodatek do linii Family Tree – deskę Burton Family Tree Speed Date Retro. Model pozwoli ci na szybką i agresywną jazdę. Deska jest zainspirowana legendarnymi zawodami banked slalom.

 

Deska Burton Custom X Flying V

 

 

Burton Family Tree Speed Date Retro 1992

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *