Przygotuj deskę na lato z poradnikiem KOSMOSSKLEP!

deska snowboard

Zbliżamy się do końcówki lutego, a co za tym idzie końca sezonu zimowego, który w tym roku pozwolił na zabawę na stoku przez cały okres trwania zimy. Od opadów śniegu w grudniu aż do teraz pogoda pozwalała na satysfakcjonującą, nieprzerwaną jazdę- nie ma przecież przyjemniejszego sportu niż deska. Snowboard jest sportem typowo zimowym, sezon trwa od 3 do 4 miesięcy w roku, a sprzęt używany jest w warunkach wilgoci i wielu innych czynników zewnętrznych. Nie zawsze jest również przechowywany w odpowiednich warunkach. Wilgoć i kurz w piwnicach lub garażach może poważnie zaszkodzić sprzętowi, dlatego istotną kwestią jest jego prawidłowa konserwacja po okresie zimowym.

Ponieważ zima zbliża się do końca to w dzisiejszym wpisie przedstawimy wam jak przygotować sprzęt do przechowywania przez sezon letni. Warto zadbać o odpowiednią konserwację deski, ponieważ dobrze zadbany sprzęt posłuży na dłużej!

Sklep snowboard Kosmos zaprasza do zapoznania się z poradnikiem konserwacji posezonowej deski snowboardowej.

Proces konserwacji na sezon letni można wykonać w serwisie, ale również własnoręcznie w domu i nie różni się w zależności od typu ślizgu deski. Burton oraz inni producenci używają podobnych typów ślizgu, dlatego proces konserwacji niezależnie od modelu naszego sprzętu zawsze jest taki sam.

1. Pierwszym krokiem do przygotowania deski do konserwacji jest ogólne sprawdzenie stanu technicznego sprzętu. Warto obejrzeć ślizg- czy pozostał na nim smar oraz czy powstały rysy. Przyjrzyj się dokładnie krawędziom- czy nie ma wgnieceń i ognisk korozji. Sprawdź stan naostrzenia krawędzi- jeśli są tępe to przed konserwacją naostrz je samemu za pomocą ostrzałki lub w serwisie. Warto również sprawdzić stan wiązań- czy strapy są nie uszkodzone, czy śruby w wiązaniu trzymają wszystkie jego elementy. Warto również przyjrzeć się High Backom i pompkom. Dobrym pomysłem może okazać się odkręcenie wiązań, ponieważ są one przykręcane ze sporą siłą to dłuższy okres postoju może skończyć się odkształceniem rdzenia deski.

2. Jeśli na ślizgu deski są resztki smaru to za pomocą cykliny, preparatu do czyszczenia ślizgu lub benzyną ekstrakcyjną dokładnie ściągnij jego pozostałości. Po raz kolejny warto przyjrzeć się ślizgowi- jeśli widzisz na nim głębokie rysy lub ubytki, to bez serwisu się nie obędzie- warto uzupełnić ubytki przed konserwacją.

3. Gdy uzupełnisz ubytki, naostrzysz krawędź oraz dokręcisz i sprawdzisz wszystkie elementy wiązań przechodzimy do właściwej konserwacji. Po pierwsze warto smarem w sprayu lub w płynie z olejarki delikatnie przesmarować elementy ruchome pompek, by kurz nie zbierał się w wiązaniu, a ich praca była płynna bez oporów i jednocześnie by były chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

4. Kolejny krok to smarowanie ślizgu na gorąco. Aby wykonać to w domu potrzebne będzie żelazko i smar do smarowania na gorąco. Rozpuść smar w niewielkiej ilości za pomocą żelazka w miarę równomiernie na całej powierzchni ślizgu. Następnie rozprowadź go dokładnie na powierzchni za pomocą żelazka całego ślizgu oraz dokładnie na krawędziach- bez luk. Żelazko prowadź ruchami okrężnymi i nie trzymaj zbyt długo w jednym miejscu by nie przypalić smaru.

W przypadku konserwacji po sezonie nie cyklinuj deski- grubsza warstwa smaru na ślizgu i na krawędziach uchroni deskę przed wilgocią, kurzem oraz korozją.

Tak przygotowany sprzęt można spakować w pokrowiec i schować na cały sezon letni. Gdy wyciągniesz go na przyszły sezon wystarczy dokręcić wiązania, wycyklinować ślizg i deska jest gotowa do jazdy!

Jeśli powoli szykujecie swoje deski na letni spoczynek, to z tym poradnikiem przygotowanie sprzętu będzie dużo łatwiejsze. A jeśli jesteście dopiero adeptami snowboardingu to zobaczcie deski snowboardowe Burton dostępne w naszym sklepie- znajdziecie tam zarówno sprzęt dla początkujących jak i zaawansowanych riderów, a już wkrótce rozpoczynamy wyprzedaż posezonową!


Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *