Jak zbudowane jest wiązanie snowboardowe?

Wiązanie jest elementem snowboardowego wyposażenia o stosunkowo złożonej konstrukcji. Warto wiedzieć z jakich dokładnie części składa się typowe wiązanie, by podczas wybierania kolejnego modelu, podejmować decyzję w sposób bardziej świadomy i racjonalny.

Podstawa

Elementem wiązania, który bezpośrednio styka się z powierzchnią deski jest tzw. baza, inaczej nazywana podstawą. Zazwyczaj ta część wiązania wykonywana jest z aluminium, bardzo solidnego tworzywa sztucznego lub połączenia obu wymienionych materiałów. Górna strona podstawy wiązania niemal zawsze pokryta jest specjalną pianką. Ma ona za zadanie amortyzować wstrząsy pojawiające się w trakcie jazdy. Czasem stosowana jest również dodatkowa spodnia warstwa gumy lub pianki. Sprzęt dobrej jakości posiadać będzie możliwość regulacji długości. Funkcjonalność tego rodzaju umożliwi pełne dostosowanie wiązania do wielkości buta, a tym samym gwarantować może zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy.

Wiązania snowboardowe Burton Scribe EST

Wiązania snowboardowe Burton Scribe EST

Łyżka

Łyżka, w stosunku do której zamiennie stosuje się również określenie hi-back, to element charakterystyczny dla miękkich wiązań snowboardowych. Ich podstawowym zadaniem jest tzw. boczne trzymanie buta. Zawsze należy zadbać o to, by łyżki były odpowiednio wyprofilowane i właściwie przylegały do cholewki buta. W przypadku każdego hi-back’u najbardziej istotna okazuje się możliwość regulacji wysokości oraz kąta pochylenia. Te dwa parametry pozwalają dostosować posiadane wiązania snowboardowe do wysokości buta oraz preferowanego stylu jazdy.

Strapy

Paski Pasek do wiązań Burton

Paski Pasek do wiązań Burton

Na ten element wiązania snowboardowego składają się regulowane paski, pompki oraz padsy. To właśnie za ich pomocą buty przypinane są do wiązań. Klasyczne modele wiązań posiadają dwa strapy. Podstawowym elementem typowych strapów są ząbkowane paski, których zadaniem jest przytrzymanie oraz unieruchomienie stopy w wiązaniu. Bardzo ważne, aby właśnie paski wykonane zostały z tworzywa o najwyższej jakości, ponieważ zazwyczaj to one najszybciej ulegają zużyciu. Połączone z paskami padsy to po prostu miękkie poduszki, których gwarantować maja poprawę komfortu użytkowania sprzętu. Mają stanowić mechaniczną, miękką barierę oddzielającą but od przytrzymujących go pasków. Pompkami nazywane są natomiast klamry, za pomocą których paski wiązania mogą zostać zapięte w wybranym punkcie swojej długości. Wiązania snowboardowe o odpowiedniej jakości posiadają klamry wykonane z aluminium lub nowoczesnych, bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych.

Talerzyki

Talerzyki to niewielkie elementy, w które wyposażone są praktycznie wszystkie wiązania snowboardowe. To właśnie za ich pomocą możliwe jest przytwierdzenie wiązania do deski. Podczas dokonywania zakupu nowych wiązań należy zawsze zwrócić uwagę, czy zastosowane talerzyki są wystarczająco sztywne i solidne. Ważne jest również to, by rozmiar ząbków talerzyków był w pełni dopasowany do wielkości ząbków w bazie.


Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *