Stefan Janoski – deskorolkowy trendsetter

Nike Stefan Janoski

Choć laicy mogą kojarzyć jego osobę dopiero od 2014 roku, kiedy zaczął swoim nazwiskiem sygnować buty do profesjonalnego skateboardingu, każdy hobbysta jazdy na desce do dawna wie, kim jest Stefan Janoski.

Profesjonalny, zdolny skater, ale także artysta – pisarz i muzyk. Za jego sukcesem kryje się ciekawa historia. Jaka? Przekonajcie się!

Chyba każdy Polak, który po raz pierwszy zetknie się z nazwiskiem Janoski, dywaguje czy popularny skater ma jakiś związek z naszą ojczyzną. Odpowiedź brzmi… Tak! Urodzony w 1979 roku w Kalifornii sportowiec ma polsko-irlandzkie korzenie – jego babka i dziadek pochodzili znad Wisły. Sam Janoski jednak całe życie spędził w USA, a obecnie mieszka w Sacramento.

Swoją przygodę z deską rozpoczął w wieku 13 lat, w swoim rodzinnym Vacaville. Zainspirowany (obecnie legendarnym) wrzuconym do sieci filmikiem Mika Carrolla, w którym ten wykonuje niesamowite ewolucje na desce, zaczął trenować mało wówczas popularny sport. Pokochał jazdę na desce z wzajemnością.

Pasja i talent otwarła przed Janoskim drzwi do kariery profesjonalisty. W sieci publikowane były filmiki z jego udziałem (które można odnaleźć do dziś), sponsorowane przez Expedition One – producenta deskorolek. Dzięki rosnącej popularności został zwerbowany przez Tima O’Connora do zespołu deskorolkowego Habitat. W tym samym czasie powstały pierwsze buty Nike SB, czyli model do profesjonalnej jazdy na desce – była to druga próba stworzenia przez producenta linii dla skateboardzistów. Janoski został poproszony o wyselekcjonowanie zespołu kreującego model oraz o zaprojektowanie go. I tak w 2013 roku powstały pierwsze buty Nike Stefan Janoski, które w krótkim czasie odniosły duży sukces i zyskały uznanie w środowisku. Stały się ulubieńcem nie tylko trenujących na desce, ale także miłośników komfortowego obuwia codziennego – a to ze względu na smukły, atrakcyjny wizualnie kształt oraz wysoką jakość i precyzję wykonania.

 

Janoski powtarzał wielokrotnie, że buty były całkowicie jego projektem, stworzenie ich było wielkim wysiłkiem – zwłaszcza, że nie zgadzał się na żadne uproszczenia czy kompromisy proponowane przez markę Nike. Obecnie linia Nike Stefan Janoski cieszy się ogromną popularnością, ze względu na wysoką jakość produktów oraz duży wybór modeli. To obuwie zarówno męskie i damskie: szeroka gama różnorodnych butów na deskę, które dodatkowo dostępne są w rozmaitych wariantach kolorystycznych.

Stefan Janoski to człowiek kreatywny. Zajmuje go nie tylko sport, ale także sztuka. Współpracował między innymi z Andym Wardem na wystawie „Voyages”, na której zaprezentowane zostały rzeźby z brązu i ceramiki stworzone przez Janoskiego. Ponadto popularny skateboarder pasjonuje się rysunkiem, pisze poezję, prozę i piosenki. Lubi grę na instrumentach, zwłaszcza na gitarze. Twierdzi, że to właśnie skateboarding dał mu wolność pozwalającą na podążanie za swoimi różnorodnymi pasjami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *