Snowboard dla początkujących. Czy warto korzystać z usług trenera?

Snowboard z sezonu na sezon staje się bardziej popularny. Każdego roku na górskie stoki przybywa coraz więcej osób zainteresowanych jazdą na desce. Część spośród nich zapisuje się do profesjonalnych szkółek snowboardowych, inni korzystają z usług indywidualnych trenerów, pozostali decydują się na to, by samodzielnie kształtować swoje sportowe umiejętności. Którą z decyzji można uznać za najbardziej odpowiednią? Czy warto brać udział w profesjonalnych szkoleniach snowboardowych?

Czy korzystać z usług instruktora snowboardu?

Chociaż kursy jazdy na snowboardzie nie są obowiązkowe, to z pewnością warto z nich korzystać. Przynajmniej kilka pierwszych godzin powinniśmy spędzić na stoku wraz z doświadczonym trenerem. Instruktor przekaże nam podstawowe informacje na temat prawidłowej jazdy: właściwej postawy ciała, skutecznego sterowania oraz bezpiecznego upadania. W końcu nawet prozaiczne korzystanie z wyciągu orczykowego może okazać się dla nas nieco kłopotliwe. Solidny trener nauczy nas, jak bezpiecznie i komfortowo dostać się na szczyt stoku. Ponadto profesjonalny instruktor przekaże nam niezbędną wiedzę, dotyczącą kwestii bezpieczeństwa. Postara się nauczyć nas prawidłowego zachowania na stoku, zgodnego z oficjalnymi przepisami oraz ze zwyczajowymi regułami (Dekalog FIS).

Jednak pamiętajmy, że godny polecenia trener będzie nas nie tylko uczyć jazdy na desce, ale postara również się przekazać nam możliwie dużo informacji na temat doboru odpowiedniego sprzętu. Podpowie, jakie buty snowboardowe sprawdzą się najlepiej, wytłumaczy w jaki sposób dobrać długość deski oraz objaśni czym różnią się między sobą poszczególne dostępne na rynku rodzaje wiązań. W końcu nie nie każdy początkujący snowboardzista wie, że twarde buty snowboardowe polecane są wyłącznie doświadczonym riderom. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że waga naszego ciała wpływa na to, jak długą deskę snowboardową powinniśmy wykorzystywać. Z pewnością również nie do końca jesteśmy świadomi, jakie snowboardowe akcesoria koniecznie powinniśmy zabrać na stok, a z których ewentualnie możemy zrezygnować. Informacji tego typu może udzielić nam właśnie doświadczony instruktor, dlatego nie warto rezygnować z jego usług.

Jak wybrać odpowiedniego instruktora snowboardu?

Nie każda osoba, która oferuje odpłatne usługi związane z nauką jazdy na snowboardzie, posiada odpowiednie doświadczenie, wiedzę oraz umiejętności. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas instruktor jest prawdziwie kompetentny, to sprawdźmy, czy posiada on oficjalne dokumenty potwierdzające jego umiejętności zawodowe. Może to być legitymacja Polskiego Związku Snowboardu lub Ministerstwa Sportu i Rekreacji.

Snowboard bez instruktora

Czy pomimo wszystko możliwa jest rezygnacja z usług instruktora snowboardu? Oczywiście taka opcja też istnieje. Jeśli nie mamy ochoty spędzić nawet kilku godzin na profesjonalnych lekcjach snowboardu, to możemy z nich zrezygnować. Z pewnością opanowanie podstaw prawidłowej jazdy na desce zajmie nam znacznie więcej czasu, jednak prędzej czy później uda nam się osiągnąć zadowalający poziom. Samodzielna nauka snowboardingu może się jednak okazać nie tylko bardziej skomplikowana, ale również mniej bezpieczna. W związku z tym decydując się na nią, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że nasze niewłaściwe zachowanie na górskim stoku może w sposób bezpośredni zagrażać pozostałym snowboardzistom oraz narciarzom.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *